Instruktor

 

Jan Čermák

V letectví se pohybuje od svých 14 let, kdy v roce 1995 začal létat na větroních v Aeroklubu Kolín. Profesí se mu letectví stalo od roku 2010. Je držitelem licence obchodního pilota s přístrojovou kvalifikací pro vícemotorové letouny. Jako instruktor vyučuje praktické výcviky PPL, CPL, NIGHT a IFR. V americké licenci má oprávnění pro jednomotorové, vícemotorové letouny s přístrojovou doložkou a vrtulníky. V současné době pracuje na získání licence obchodního pilota vrtulníků, poté by rád pokračoval cestou instruktora.

Má zkušenosti s létáním v různých typech provozu po celé Evropě, USA i na Blízkém východě. Získává zkušenosti i jako Ferry pilot při přeletech oceánu. Kromě výuky praktického létání rovněž poskytuje teoretickou přípravu, plánování IFR letů a našimi klienty je využíván také jako Safety Pilot při jejich létání do zahraničí včetně USA. Jeho celkový nálet na letounech činí přes 2.700 hod. Létá na typech Zlín, Cessna, Piper, Mooney, Cirrus, Extra,  Diamond a proudový typ Cessna Citation Mustang.

 

„Amerika je na létání úžasná země. Strávil jsem zde téměř dva roky, ale pořád jí nemám dost. Jako letec a aktivní pilot jsem naprosto unešený z fungující infrastruktury,  která se místním letcům nabízí.  Nikdy se nestalo, že by po přistání nefungoval stojan s palivem (k dispozici téměř na každém letišti),  nikdo po nás nechtěl přistávací poplatky, nikdy nám nevynadali za to, jak jsme zaparkovali letadlo nebo jestli přesně postupujeme podle místních zvyklostí. Nikdo po nás nepožadoval, ať po přistání běžíme rychle na věž a zpovídáme se, co tam děláme. Od pracovníka handlingu na stojánce až po řídícího na věži jsou všichni profesionálové zaměření na bezpečný provoz a spokojeného pilota. 

Navíc pohodlí a úroveň služeb, která jednotlivá FBO nabízejí, jsou v podstatě vždy luxusní kategorie „high-end „, protože těchto zařízení využívají mnohdy VIP klienti z korporátního provozu.  Stejný servis máte i  když  zrovna  nepřiletíte  proudovým  letadlem. Stačí si koupit litr oleje a personál se k vám zachová stejně příjemně. Z mého pohledu je letectví a vztah k němu součástí americké kultury. 

Jan Čermák pro Flying Revue po obletu USA 2016