Instruktor

 

Jan Čermák

Ve společnosti NISA AIR působí jako instruktor od začátku roku 2015. Je držitelem licence obchodního pilota s přístrojovou kvalifikací pro vícemotorové letouny. Vyučuje praktické výcviky PPL, CPL, NIGHT a IFR. V americké licenci má oprávnění pro jednomotorové i vícemotorové letouny s přístrojovou doložkou. V současné době pracuje na získání licence obchodního pilota vrtulníků.

jc_07 040_sdgo

Létat začal na větroních ve svých 14-ti letech, k motorovému létání se dostal až po deseti letech v roce 2005. Má zkušenosti s létáním v různých typech provozu po celé Evropě, USA i na Blízkém východě. Kromě výuky praktického létání rovněž poskytuje teoretickou přípravu, plánování IFR letů a našimi klienty je využíván také jako Safety Pilot při jejich létání do zahraničí včetně USA. Jeho celkový nálet na letounech činí přes 2.300 hod. Létá na typech Zlín, Cessna, Piper, Mooney, Cirrus, Extra a Diamond.

jc_04 jc_09

„Amerika je úžasná země. Strávil jsem zde nějaký čas, ale pořád jí nemám dost. Jako letec a aktivní pilot jsem naprosto unešený z fungující infrastruktury,  kterou  zdejší  letectví má.  Nikdy se nestalo, že by po přistání nefungoval stojan s palivem (které je téměř na každém letišti),  nikdo po nás nechtěl přistávací poplatky, nikdy nám nevynadali za to, jak jsme zaparkovali letadlo, nebo jestli přesně postupujeme podle místních zvyklostí. Nikdo po nás nechtěl, ať po přistání běžíme rychle na věž a zpovídáme se, co tam děláme. Od handlingového agenta na stojánce až po řídícího  na věži jsou všichni profesionálové zaměření na bezpečný provoz a spokojeného pilota. 

Navíc pohodlí a úroveň služeb, která jednotlivá FBO nabízejí, jsou v podstatě vždy luxusní kategorie „high-end „, protože těchto zařízení využívají mnohdy VIP klienti ze soukromých jetů.  Máte stejný  servis, i  když  zrovna  nepřiletíte  proudovým  letadlem. Stačí si koupit litr oleje a personál se k vám zachová stejně příjemně. Z mého pohledu je letectví a vztah k tomuto oboru součástí americké kultury. 

Jan Čermák pro Flying Revue po obletu USA 2016 

jc_03  jc_08