R-44 Raven II

 

Robinson R-44 je nejprodávanějším čtyřmístným vrtulníkem na světě. Vyniká svou spolehlivostí, nízkými provozními náklady, stabilitou, snadným ovládáním a dlouhým doletem. Využíván je například pro vyhlídkové lety, aktuální televizní zpravodajství, policejní hlídkování a pátrání, přepravu osob a samozřejmě i výcvik pilotů, turistiku a soukromé létání.

Vrtulník R-44 pohodlně pojme až čtyři dospělé osoby s příručními zavazadly. Mimořádné prosklení čelní kabiny nabízí za letu nerušený výhled. Oproti svému mladšímu sourozenci (R-22) má navíc R-44 řízení vybavené hydraulickými servy, aktuátory (posilovači), které výrazně usnadňují pilotáž. 

Vrtulníky R-44 jsou celokovové konstrukce, s jedním dvoulistým nosným rotorem a jedním dvoulistým vyrovnávacím rotorem. Kabina je trubková příhradová kontrukce zatímco ocasní část je poloskořepina. Stroj je vybaven pevným (nezatahovatelným) ližinovým podvozkem. Pro vyšší bezpečnost posádky při havárii jsou instalovány měchýřové nádrže odolné proti vznícení při převrácení. Vrtulník je poháněn jedním motorem Lycoming.